Látnivalók


Badacsony
Szent György-hegy
Tapolcai tavasbarlang
Folly arborétum
Kis-Balaton
Lovaglás – Gyulavezér Lovasbirodalom
Hajózás
Szigligeti vár
Fülöp-hegyi kilátó
Kisfaludy kilátó

“Ott áll Szent György hegye. Néma méltósággal, fenséges nyugalommal. Ez is kúp. Ez is tűzhányó volt millió év előtt. Hatalmas vállain duzzadnak az izmok. Minden izomduzzadás óriási sziklagombolyag. Az egész hegy mégis kerek, valami csodálatos szerszámmal simára, gömbölyűre faragta az alkotás. Nem is hegy ez, hanem dombormű.”

(Eötvös Károly, Balatoni utazás) A tanúhegyek keletkezése a földrajztudomány álláspontja alapján: Évmilliókkal ezelőtt a mai Tapolcai–medence helyén szerteágazó folyók voltak találhatóak, amelyeknek kavicsos-homokos üledékük lerakódott a mai tanúhegyek területén. Az idő múltával a térséget a Tethys-óceán borította el, amelynek következtében a talaj egy agyagos és dolomitos iszapréteggel bővült. A földszerkezeti mozgások, valamint a vulkáni tevékenység hatásaként a Tapolcai-medence süllyedni kezdett, melyet ekkortájt a sós vizű Pannon-tenger öntött el. Mivel a tenger teljesen el volt zárva a többi nagy sós tengerektől, ezért idővel a vize fokozatosan kiédesedett, majd pedig az ezt kísérő száradás következtében tóvá alakult. A medence kiszáradt területein a felgyülemlett tengeri illetve tavi üledékek kiemelkedtek, majd pedig a víz és szél eróziós tevékenységé által, illetve egyéb aprózódási és mállási folyamatok eredményeképpen lekerült a laza cementális anyag a felületetekről és így látható váltak a bazalt vulkanikus képződmények, amelyeket ma tanúhegyeknek nevezünk.

BADACSONY

A Badacsony növényvilága a különleges talajviszonyok miatt nagyon változatos és számos ritka növény is megtalálható itt. Az erdőkben jellemző a ciklámen és a májvirág, valamint a kőomlásokon a sziklaiternye. A tájat leginkább cseres-tölgyes és gyertyános-tölgyes erdők borítják. Az északi részen megtalálhatóak az inkább hűvösebb klímát kedvelő hársas törmeléklejtő-erdők illetve a molyhos-cseres tölgyesek. A hegy déli oldala körülbelül 280 méteres magasságig, a laza üledékes, bazalttartalmú talajnak köszönhetően, kiválóan alkalmas szőlőtermesztésre. A hegyen már a római kor óta foglalkoznak szőlőtermesztéssel és borászattal. A gabonatermés visszaesése miatt Domitianus római császár 92-ben egy rövid időre korlátozta a szőlőültetést Pannónia provinciában, de ezt végül a 3. században Probus császár feloldotta.

 

SZENT GYÖRGY-HEGY

A Szent György-hegy egyik jellegzetessége, hogy a vulkáni kitörések és a bazaltfolyások következtében bazaltoszlopok képződtek a hegy oldalán. Helyenként dinnyeméretű úgynevezett “bazaltbombák” is találhatóak. A szubmediterrán klíma és a talajösszetétel miatt a hegy alkalmas szőlőtermesztésre. Ezenkívül az egyik jellemző növényzete az akácerdő, illetve a pusztafüves lejtősztyeppek és az erdősztyeppek. Magyarországon egyedül a Szent György-hegyen él a cselling és a szintén ritka pikkelypáfrány, illetve a Lumnitzer-szegfű.

 

TAPOLCAI TAVASBARLANG

A Magyarországon egyedülálló barlang nagy részét csónakban ülve járhatjuk végig. A tavasbarlang nem látványos cseppköveiről híres, hanem a rendkívül hangulatos föld alatti csónakázásáról. A 2015 elején átadott új fogadóépületben interaktív kiállításon ismerhetjük meg a barlangok izgalmas világát.

Bővebben:

https://www.bfnp.hu/hu/latogatohelyek-3/tapolcai-tavasbarlang-tapolca

 

FOLLY ARBORÉTUM

Az 5 hektáros ciprus- és cédrusliget elsősorban fenyőfélék gyűjteménye. Terméskővel burkolt, fák között vezető tanösvényeiről, árnyas pihenőiről sok száz pompás, ritka fenyőt láthatunk a Badacsony, az Örsi-hegy, az Ábrahám-hegy és a halványkékbe vesző víztükör ölelésében. Története 110 év. Fáit ma már a negyedik Folly generáció gondozza. A megújult kert gyermekparadicsommal, borozóterasszal, kilátóval és fenséges panorámával várja a vendégeket.

Bővebben:

https://www.folly.hu/

 

KIS-BALATON

A Kis-Balaton – amely Európai viszonylatban is kiemelkedően értékes vizes élőhelyünk – sokféleképpen él a köztudatban: madárrezervátum, nemzeti park, Ramsari terület, az első természetvédelmi őr – az egykori „kócsagőr” – személyében az intézményesült hazai természetvédelem szülőföldje, Fekete István regényeinek romantikus helyszíne, a Balaton halbölcsője, vízvédelmi rendszer, ökoturisztikai célpont.

A látogatóközpont főbb elemei: interaktív kiállítás, mozi, tanösvény a tetőn, játszótér, 100 fős étterem és ajándéküzlet.

A Kis-Balaton látogatóközpont Keszthely-Fenékpusztán a Kis-Balaton Kutatóház melletti területen található, amely kiindulópontja a terület élővilágát bemutató szárazföldi és vízi túráinknak is: Fekete István Emlékhely, Kis-Balaton / Fenékpuszta / Diás-sziget.

Bővebben:

https://www.bfnp.hu/hu/latogatohelyek-3/kis-balaton-latogatokozpont-hu-471349

https://www.bfnp.hu/hu/tajegyseg/kis-balaton

 

LOVAGLÁS – GYULAVEZÉR LOVASBIRODALOM

A lovardában a kezdő és haladó lovasok egyaránt megtalálhatják a nekik megfelelő programokat. A lovarda mellett található karámokban szakképzett oktatók segítségével ismerkedhetnek meg a lovaglás rejtelmeivel. Emellett lehetőség nyílik lovastúrákon és vadászlovaglásban részt venni.

Bővebben:

http://www.gyulavezer.hu/

 

HAJÓZÁS

A Balatoni Hajózási Zrt. programokat nyújt az egész családnak a Balatonon, azáltal, hogy sétahajókat, menetrendi járatokat és programhajókat indít a hajókikötőből. A Balatoni Hajózási Zrt. a menetrendi hajózás révén összekötő szerepet tölt be a régió turisztikai életében. A települések között közlekedő menetrendi hajók igénybevételével ugyanis az utasok nem csupán egy kellemes utazáson vehetnek részt, hanem egyúttal eljuthatnak a legtöbb élményt nyújtó Balaton parti települések döntő többségére is. A Badacsonyból induló kompjárattal mindössze néhány perc alatt átjuthatunk Fonyódra.

Bővebben:

https://balatonihajozas.hu/

 

SZIGLIGETI VÁR

Immáron 750 éves múltra tekint vissza Magyarország egyik leglátogatottabb és méltán népszerű vára, a Szigligeti vár, a Balaton északi partján. Délen a Balaton partja mossa, északon pedig a tapolcai tőzeges mezőség és hegyek határolják. Bárhonnan közeledünk Szigliget felé, a régi vár mindenhonnan szemünk elé tárul. A szigligeti vár egyike azon kevés várainknak, amely a török időkben sohasem hordozta tornyain az oszmán felségjelvényeket. Derék katonái megőrizték függetlenségét 150 éven keresztül. A Habsburg  korban a robbantások pusztították el a várakat.

A Balaton vára megújult és még több látnivalóval várja Önt és családját. Egy kirándulás, egy kiadós séta a gyönyörű panorámáért, egy könnyed nyáresti koncert… és még ezernyi élmény. Jöjjenek és járják körbe, fedezzék fel, barangolják be ezt a csodálatos környezetben fekvő látnivalót és gazdagodjanak egy nem mindennapi élménnyel.

A projekt keretében a szigligeti vár új, egyedi élményt nyújtó turisztikai elemekkel bővült az eddig kihasználatlan lehetőségeinek feltárásával. Modern, 21. századi, élményalapú látványelemekkel gazdagított, interaktív kiállítás nyílt, mely a gyerekek, családok számára is komplex látogatói élményt ad. A megújult szigligeti vár 2020. június 20-tól ismét várja a látogatókat.

Bővebben:

https://www.szigligeti-var.hu/

 

FÜLÖP-HEGYI KILÁTÓ

A Millenium vagy Fülöp-hegyi kilátót Pelényi Gyula tervei alapján, 2001-ben, a magyar államalapítás ezeréves évfordulójának emlékére építették Révfülöpön.

A Fülöp-hegyről kibontakozó balatoni panoráma csodálatos és felejthetetlen élményt nyújt minden odalátogatónak.

Cholnoky Jenő földrajztudós szavaival élve „A révfülöpi Fülöp-hegyről nyílik a világ egyik legszebb tája. Vannak magasabb hegyek, nagyobb vizek, de ahol a vulkáni kúpok csodás sokasága találkozik a széles víztükörrel, ilyen legfeljebb a brazil partoknál, Rio de Janeiro partjainál van.”

A Fülöp-hegyi Millenniumi kilátó, amely egy őrtoronyra emlékeztet, egész évben nyitva áll, a belépés díjtalan. Megközelíthető autóval vagy gyalogosan, a település  középpontjától nagyjából egy órányi sétával.

Bővebben:

Fülöp-hegyi kilátó, Révfülöp

KISFALUDY KILÁTÓ

Az új, tehát a ma is látható Kisfaludy-kilátó a Balaton legmagasabb kilátója. 2011-ben épült és formatervezésileg messze túlmutat a szokványos kilátókon. Ha modern kilátókörutat csinálnánk a Balaton körül, mellé tennénk a liftes Margit-kilátót meg persze az űrállomás-szerű Gömbkilátót is, így megalkotván a Balaton környékének hármas kilátóját.

A Kisfaludy a Badacsony hegy 437 méteres magassági pontjánál épült, maga a kilátó 18 méter magas. Erkélyéről a Tapolcai-medence és az azt övező hegyek látványa tárul elénk. Külön jó, hogy a kilátó szint oldalán belül egy 360°-os panorámakép segít eligazodnia hegyek és völgyek között, melyik a Gulács, melyik a Hegyestű, hol vannak a többiek. A kilátó egyébként azért lett magasabb elődjénél, mert a fák annyira a fejére nőttek, hogy már csak egyik oldalán lehetett csodálni a panorámát.

Bővebben:

http://www.badacsonykilato.hu/